Rozwód, obok śmierci bliskiej osoby i choroby, to najtrudniejsze doświadczenie w życiu człowieka. Rozprawa sądowa bywa długa i trudna, nie tylko w sensie emocjonalnym, ale również formalnym, dlatego warto rozważyć pomoc ze strony specjalistów, takich jak prawnik lub radca prawny, którzy nie tylko przygotują nas na czekający nas proces, ale przede wszystkim pomogą przez niego przejść.
Kiedy skorzystać z pomocy prawnika/radcy prawnego?
Polskie prawo nie wymusza na małżonkach obowiązku korzystania z pomocy pełnomocników na żadnym etapie procesu rozwodowego, niemniej jednak podejmując decyzję o rozwodzie, pierwszym co należy zrobić to znaleźć dobrego i kompetentnego prawnika/radcę prawnego, który wyjaśni nam szczegółowo, jak przebiega postępowanie sądowe w takich przypadkach oraz pomoże przygotować pozew rozwodowy, który odgrywa niezwykle istotną rolę w sprawnym przebiegu całego procesu. Pozew rozwodowy musi być przede wszystkim dobrze skonstruowany z użyciem odpowiedniej argumentacji. Błędy popełnione na tym etapie znacznie wpływają na długość całego postępowania sądowego, nawet wtedy kiedy małżonkowie zgodnie podejmują decyzję o rozwodzie, są sami w stanie uzgodnić wysokość potencjalnych alimentów oraz podzielić wspólnie zgromadzony majątek.
W sytuacji gdy małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia, pomoc prawnika lub radcy prawnego jest niezbędna, zwłaszcza wtedy, kiedy powód wstępuje na drogę sądową z wnioskiem o orzeczeniu winy wpływającym bezpośrednio na stopień skomplikowania procedury sądowej i postępowania dowodowego. W takich przypadkach, gdzie emocje często biorą górę, doświadczony i kompetentny prawnik nie tylko przygotuje strony i świadków do rozprawy, dokona chłodnej oceny sytuacji i przeanalizuje dokładanie zebrany materiał dowodowy (przed niektórymi ustrzeże), ale przede wszystkim pomoże opanować emocje i rozładować napięcia towarzyszące w toku rozprawy.
Pomoc pełnomocnika bywa także niezbędna w przypadku roszczeń alimentacyjnych. Bez względu na to, czy roszczenia te dotyczą alimentów na dzieci czy też małżonka, którego sytuacja życiowa uległa znacznemu pogorszeniu po orzeczeniu rozwodu, muszą być one niezwykle dokładnie i skrupulatnie sprecyzowane w pozwie, co wbrew pozorom nie jest łatwą sprawą. Ustalając wysokość potencjalnych alimentów należy wziąć pod uwagę wiele czynników, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę kierowani negatywnymi emocjami, stąd pomoc kompetentnego i doświadczonego specjalisty jest konieczna, w celu uzyskania korzystnej i przede wszystkim realistycznej wysokości kwoty roszczeń alimentacyjnych.