Nadciśnienie tętnicze jest obecnie zaliczane do chorób cywilizacyjnych, z racji coraz powszechniejszego występowania. Ma na to wpływ wiele czynników, przede wszystkim nasza dieta, styl życia oraz predyspozycje genetyczne. O nadciśnieniu tętniczym mówimy wówczas, kiedy wartości ciśnienia skurczowego przekraczają wartości 140 milimetrów słupa rtęci, a ciśnienie rozkurczowe jest równe lub wyższe niż 90 milimetrów słupa rtęci.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze może mieć różne pochodzenie, wszystko zależy od wieku pacjenta, jego stanu zdrowia i ogólnych predyspozycji. Warto na samym początku zaznaczyć, że istnieje nadciśnienie tętnicze:

  • pierwotne
  • wtórne

a więc powód występowania dla każdego z tych typów może być zupełnie różny.

Nadciśnienie tętnicze pierwotne

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym pierwotnym przyczyn schorzenia należy się upatrywać przede wszystkim w czynnikach genetycznych, na które niestety nie mamy żadnego wpływu. Informacja zakodowana w naszym genotypie nie podlega ingerencjom z zewnątrz, dlatego nie możemy poprzez manipulacje wykluczyć zachorowania. Jednak to nie wszystkie przyczyny. Kolejną, bardzo popularną przyczyną powstawania nadciśnienia tętniczego jest otyłość. W tym przypadku mamy coś do powiedzenia w tej sprawie. Zdrowy styl życia, regularne, zbilansowane posiłki i odpowiednia dawka ruchu są w stanie zdziałać cuda. Jeżeli problem jest dość poważny, warto skorzystać z porady dietetyka.

Nadciśnienie tętnicze wtórne

W odróżnieniu od nadciśnienia tętniczego pierwotnego, nadciśnienie tętnicze wtórne nie jest jednostką chorobową jako tako, postrzega się je raczej jako efekt końcowy obecnego stanu zdrowia. Zmieniają się także objawy nadciśnienia tętniczego, bo oprócz charakterystycznych dla samej choroby dochodzą jeszcze te, od czego nadciśnienie powstało, a więc jest o wiele bardziej skomplikowane do leczenia, a także dla pacjenta, jeśli chodzi o codzienne funkcjonowanie. Przede wszystkim, przyczyną, w której powstaje nadciśnienie tętnicze wtórne, są wszelkie anomalie rozwojowe i choroby związane z nerkami.

W przygotowaniu artykułu pomógł właściciel sklepu internetowego https://mamcisnienie.pl/.