Zadbany, soczysto – zielony trawnik przyciąga wzrok i stanowi doskonałe tło do otaczających go roślin czy zabudowań. Jednak, aby tak się stało, należy skrupulatnie przemyśleć, jakie nasiona zastosować do jego utworzenia. Mieszanka do wysiewu zawiera określone rodzaje traw i należy je odpowiednio dobrać do naszych potrzeb. Przede wszystkim musimy się zastanowić, jakie zastosowanie będzie miał trawnik. Trawniki umownie dzielimy na: dekoracyjne, rekreacyjne, użytkowe i uniwersalne. Poszczególne trawy różnią się pod względem tempa wzrostu, tolerancji dla warunków glebowych, odporności na deptanie, a także częstotliwości i wysokość koszenia.
Główne składniki mieszanek nasion traw
- kostrzewa czerwona – jest podstawowym składnikiem mieszanek uniwersalnych i dekoracyjnych. Jest to trawa o wolnym tempie wzrostu, średnio odporna na ugniatanie, mrozoodporna, nie wymaga regularnego podlewania i dobrze znosi niskie koszenie. Wśród kostrzew czerwonych wyróżniamy: kostrzewę czerwoną kępową, niezbyt odporną na deptanie i uszkodzenia mechaniczne oraz kostrzewę czerwoną rozłogowa, idealną na trawniki dekoracyjne.
- życica trwała, czyli rajgras angielski – wchodzi w skład większości mieszanek, szczególnie do obsiewania trawników sportowych i dekoracyjnych. Ma szybkie tempo wzrostu, tworzy niskie kępki o luźnym pokroju, z łatwością uzupełnia uszkodzenia trawnika, idealna do częstego koszenia.
- wiechlina łąkowa – nadaje się do mieszanek sportowych, dekoracyjnych i uniwersalnych. Rośnie powoli, jest wyjątkowo odporna na deptanie, dobrze znosi bardzo niskie koszenie.
- wiechlina zwyczajna, rośnie bardzo szybko, ale jest dość wrażliwa na suszę, świetnie nadaje się na trawniki sportowe.
- kostrzewa owcza – jest idealna do mieszanek traw dekoracyjnych, źle znosi deptanie i intensywne użytkowanie, natomiast można ją nisko kosić. Rośnie bardzo powoli, tworzy zwarte niskie kępy, jest odporna na mróz i suszę.
- kostrzewa trzcinowata – używana w mieszankach sportowych i dekoracyjnych. Jest trawą wyjątkowo wytrzymałą, doskonale znosi deptanie, może rosnąć na gorszych glebach. Wymaga regularnego i częstego koszenia.
- mietlica psia górska – trawa odporna na uszkodzenia mechaniczne, niewysoka i wolno rosnąca, dobrze znosi niskie koszenie.
- mietlica pospolita – jest trawą niską, ale bardzo ekspansywną, nadaje się do obsiewania trawników sportowych i dekoracyjnych.
Jeżeli chcemy, żeby trawnik spełniał nasze wymagania, do obsiewania należy odpowiednio dobrać poszczególne trawy, nie tylko pod względem rodzaju, ale także procentowej zawartości każdej z nich w mieszance.
Trawa, trawie nie równa. Ale jak się okazuje rodzajów jest sporo i warto tworząc ogród chwilę się nad wyborem zastanowić. A jak wiadomo wybór jest. Z zoną byliśmy po zakupy już wiosenne i kupiliśmy kilka rodzajów traw, każda do innego zastosowania i grill gazowy Weber, który był naszym marzeniem. Teraz zostaje tylko przygotowania do sezonu.