W momencie zawierania małżeństwa, nikt rozsądny nie myśli o rozwodzie, jednak prawdą jest, że spora część związków rozpada się w ciągu kilku lat od początku ich trwania. Rozwód zazwyczaj kosztuje obie strony sporo nerwów. Dodatkowym kosztem jest również konkretny wydatek pieniężny. I chociaż w niektórych przypadkach można liczyć na zwrot części kosztów albo nawet ich całkowite anulowanie, to niestety na początku trzeba dysponować pewną gotówką.
Już samo złożenie pozwu obarczone jest opłatą wynoszącą 600 złotych. Ale żeby go złożyć, trzeba go najpierw napisać. Pozew jest to pismo sądowe, w którym muszą być zawarte odpowiednie kwestie. Brak jakichkolwiek obowiązkowych punktów skutkuje jego wycofaniem. W takim przypadku zachodzi konieczność ponownego złożenia pisma. A to wszytko tylko odwleka sprawy w czasie. Najwygodniej więc zlecić napisanie pozwu rozwodowego doświadczonemu prawnikowi.
Pozew jako pismo procesowe powinno odpowiadać określonym wymogom. Dlatego też sporządzanie go jest nieco pracochłonne i skomplikowane. Zlecając jego sporządzenie, trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilkaset złotych. I tak w przypadku, gdy nie ma małoletnich dzieci, wobec których trzeba ustalić odpowiednie zasady, a dodatkowo, gdy nie ma się zamiaru orzekać o winie, to koszt 200 złotych nie jest sumą wygórowaną.
Prawdą jest jednak, że wszystko zależy od stopnia skomplikowania sprawy rozwodowej, a przede wszystkim od konkretnej kancelarii adwokackiej. Ponadto w każdej kancelarii prawnej panują odmienne zasady dotyczące płatności. Czasem jest to ryczałt i wtedy nie ma określonych sum za najróżniejsze pisma prawne, a czasem kancelaria pobiera opłaty za każdą czynność osobno.
Najważniejszym elementem pozwu jest informacja, o co się wnosi. Przede wszystkim o rozwiązanie małżeństwa. Jednak czasem trzeba zawrzeć tam prośbę o ustalenie winy, o ustalenie obowiązku alimentacyjnego czy też o wyznaczenie świadków, którzy wnoszą cokolwiek do sprawy.
W przypadku, gdy wnoszącego w rozwód nie stać na taki wydatek, może on napisać pozew sam, posiłkując się przydatnymi informacjami z internetu lub wydawnictw prawniczych. Jednak trzeba go pisać uważnie i starannie, żeby spełnić wszelkie wymogi.